Robot-SM Arkiv

Robot-SM 2015

Resultat 2015

Minisumo
1:a Bender Omar (Omar Hatab)
2:a SensorConfusion SensorConfusion (Niklas Cooke)
3:e Abraxas Warthogs (Simon Wieslander, Armin Khudhair)
Microsumo
1:a Akir5 p1r (Petter Forsberg)
Linefollowing
1:a Lilla Mispe (Mikael Spets) 14.23
2:a Shiroitatchi TMT-robots (Matias Sjögren, Teodor Andersson) 14.52
Folkrace
1:a Pink Panic Team Mispe (Mikael Spets, Andreas Tiberto)
2:a Disco Princess YRGO DISCO (Tom Lidengren, Marwan Chahade, Marko Kontio, Johanna Baecklund, Johan Söderberg, Oskar Rundgren, Simon Johansson)
3:e Bella Mispe (Mikael Spets)

Galleri

http://www.robotsm.se/galleri-robot-sm-2015/

Plats

Göteborg – Chalmers Ljusgården

Robot-SM 2014

Resultat 2014

Minisumo Microsumo Folkrace Linjeföljning
1. Enova 1. Nrvnqsr 1. iBaraPlast 1. Splinter and Rinzlotron (17:38)
2. [SRF-KRIT]Malin 2. Akir5 2. KRIT | Catkiller 2. Lilla (29:51)
3. Grisen 3. Bella 3. Zimba (33:41)
4. Jänû Siers 夢
5. Golvspawn

Galleri

http://www.robotsm.se/galleri-robot-sm-2014/

Plats

Göteborg – Chalmers Ljusgården

Robot-SM 2013

Resultat 2013

Minisumo
Folkrace
Linjeföljning
1. [KRIT]Hulk
1. [KRIT]tumbler
1. Sinuswave
2. [KRIT]Malin
2. Bella
2. Linjemaskin
3. [KRIT]A
3. [KRIT]iBaraPlast
3. Chaskibot

Web

http://www.robotsm.se/robotsm2013/

Galleri

http://www.robotsm.se/galleri-robot-sm-2013/

Plats

Göteborg – Chalmers Ljusgården

Robot-SM 2012

Resultat 2012

Standardsumo

1: Sleipner
Benjamin Vedder och Mikael ”Vilse” Tulldahl
2: Void3.1
Benjamin Vedder
3: EDwin
Sektionen för Elektronikdesign
4: LiTHium
LiTHium Robots

Minusumo

1: Akir4
Petter Forsberg
2: Shovelator
Victor Påsse
3: Akir3
Petter Forsberg
4: Shovealot
Victor Påsse
5: Jãnu Siers 夢
Benjamin Vedder

Linjeföljning

1: LinjeMaskin
Benjamin Vedder och Andréas ”Gurgalof” Gustafsson
2: Linjär algebra
Benjamin Vedder och Andréas ”Gurgalof” Gustafsson
3: Chaskibot
Hugo Espinoza/SOS Robots

Folkrace

1: Folkvagnen
Benjamin Vedder

Fristil

1: ROV
Anders Markoff, Pontus Carlsson et. al.

Best in show

1: The Black Box Project
Gustav Palmqvist och Jens Palmqvist

Galleri

http://www.robotsm.se/galleri-robot-sm-2012/

Plats

Göteborg – Chalmers Ljusgården

Robot-SM 2011

Resultat 2011

Standardsumo
Minisumo
Femkamp
1. [CRF]Void2
1. Akir4
1. Androbot
2. ANA
2. Akir3
2. Kinamuren
3. Rowboat
3. Wolverine
3. Gladiator X-roar

Web

http://www.robotsm.se/robotsm2011/

Plats

Göteborg – Universéum

Robot-SM 2010

Resultat 2010

Standardsumo
Minisumo
Femkamp
1. signed char
1. Wolverine
1. Sex laxar i en laxask
2. Cloudpuff
2. Akir3
2. Team Calle
3. Atreus
3. U146
3. Breddlaget

Web

http://www.robotsm.se/robotsm2010/

Galleri

http://www.robotsm.se/galleri-robot-sm-2010/

Plats

Västerås – Automation Center

Robot-SM 2009

Resultat 2009

Standardsumo
Minisumo
Femkamp
1. SumoSweeper
1. Scrapheap
1. Boe-Bot classic
2. Microbotics
2. JTH T-Gul
2. CrazyCaseMod
3. JNA
3. JTH T-Röd
3. CB for pres.

Web

http://www.robotsm.se/robotsm2009/

Galleri

http://www.robotsm.se/galleri-robot-sm-2009/

Plats

Göteborg – Chalmers kårhus

Robot-SM 2008

Resultat 2008

Standardsumo
Minisumo
Femkamp
1. SumoSweepr v1.6
1. EE
1. CrazyCaseMod.se
2. J.N.A.
2. Hattori Hanzo
2. RoboCam
3. X02-40
3. Team JR
3. Bengans

Robot-SM 2007

Resultat 2007

Standardsumo
Minisumo
1. Victor
1. SAP
2. SumoSWEEPR v1.5
2. Introbot06
3. Syltbot
3. Victor
4. Fotcreme
4. Sumbot
5. Mindmancer, Combot, Team TNF, CrazyCaseMod.se
5. Bengans, Simon, Team Henrik, mecha Totoro
6. Ett rädd rådjur

Web

http://www.robotsm.se/robotsm2007/

Galleri

http://www.robotsm.se/galleri-robot-sm-2007/

Plats

Göteborg – Chalmers kårhus

Robot-SM 2006

Resultat 2006

Standardsumo
1. Combot
2. Team AB Robotics
3. Johan
4. Huffarna
5. SumoSWEEPR
6. Karelin

Web

http://www.robotsm.se/robotsm2006/

Galleri

http://www.robotsm.se/galleri-robot-sm-2006/

Plats

Göteborg – Chalmers kårhus