Robot-SM Arkiv

Robot-SM 2018

Resultat 2018

Minisumo
Plats Robot Lag Lagmedlemmar
1 Shuran Matias Sjögren Matias Sjögren
2 Jänû Siers 夢 Sternå Erik Sternå
3 1001 1001 Tina
Linjeföljning
Plats Robot Lag Lagmedlemmar Tid
1 DualX Klorex Johan 05:10
2 Shitoitatchi Matias Sjögren Matias Sjögren 05:70
3 Futatsumi Klorex Johan 06:10
4 Bön bilen Ombergstrollen Anna Bark, Charlotta Ehrnholm, Maja Andersson 44:90
Linjeföljning Advanced
Plats Robot Lag Lagmedlemmar Tid
1 Futatsumi Klorex Johan 09:10
Folkrace
Plats Robot Lag Lagmedlemmar
1 BigBrun BigBrunBaconBurgare Leon Ogalde Moya, Michael Moya Espinosa, André Kristiansen Moya
2 Pink Panic Mispe Mikael Spets
3 Full Gauss Full Gauss Johan Niklasson, Marcus Dekker, Axel Åström, Simon Agmell, Arvid Johansson
4 Börning Kiwi Börning Kiwi Andreas Tiberto
5 DevPort-imus Prime DevPort-imus Prime (Södertälje) Freddi Haataja, Abdul Naeem
6 Skrotarn 2 Skrotarn Marcus, Robin, Fredrik
7 Kawasu Fredrik Hedgren Fredrik Hedgren
8 YRGO LaMorgan YRGO – Morgan Anders Torgersson, Seiran Shatery, FIlip Selander, Timotheus Sjöberg, Erik Lundgren, Simon Rozander
9 YRGO Skalman Team Skalman Mikael, Sebastian, Mounir, Sadaq, Tolga, Marcus, Carlos, Philip
10 Peking Hot Wings Peking Hot Wings Marqus Virro, Albin Lejåker, Ibrahim Solloum, Martin Oja, Jesper Andreasson
11 Devbot DevPort väst Hugo Sjöberg, Michel Company, Pourshid Fani, Omar Saeed, Yongfeng Shi, Shahab Abolmasom, Stephanie Hallberg
12 EdWin 15V EdWin 15V Mandus Börjesson, Gustav Palmqvist, Håkan Gerner, Oskar Wigren, Mikael Bergström, Simon Nyström, Kodirkhon Jasurzoda
Folkrace 1:87
Plats Robot Lag Lagmedlemmar
1 FMX Road Rage DevPort 187 Blake Baxmann, Niklas Dagelin, Erik Ronelöv
2 Linje 55 DevPort 187 Blake Baxmann, Niklas Dagelin, Erik Ronelöv
Fristil
Plats Robot Lag Lagmedlemmar Poäng
1 Tele-Touch Tele-Touch Musa Sadık Ünal, Abdurrahman Emirhan Ünal, Ersin Ertürk 23.5
2 ASH the hexapod, SAM the octapod Gustav Palmqvist Gustav Palmqvist 19
3 Bön bilen Ormbergstrollen Anna Bark, Charlotta Ehrnholm, Maja Andersson 18
4 AvaDrone AvaDrone Filip Lindström 17

Galleri

https://www.robotsm.se/galleri-robot-sm-2018/

Plats

Göteborg – Chalmers Ljusgården

Robot-SM 2015

Resultat 2015

Minisumo

1:a Bender Omar (Omar Hatab)
2:a SensorConfusion SensorConfusion (Niklas Cooke)
3:e Abraxas Warthogs (Simon Wieslander, Armin Khudhair)

Microsumo

1:a Akir5 p1r (Petter Forsberg)

Linefollowing

1:a Lilla Mispe (Mikael Spets) 14.23
2:a Shiroitatchi TMT-robots (Matias Sjögren, Teodor Andersson) 14.52

Folkrace

1:a Pink Panic Team Mispe (Mikael Spets, Andreas Tiberto)
2:a Disco Princess YRGO DISCO (Tom Lidengren, Marwan Chahade, Marko Kontio, Johanna Baecklund, Johan Söderberg, Oskar Rundgren, Simon Johansson)
3:e Bella Mispe (Mikael Spets)

Galleri

https://www.robotsm.se/galleri-robot-sm-2015/

Plats

Göteborg – Chalmers Ljusgården

Robot-SM 2014

Resultat 2014

Minisumo Microsumo Folkrace Linjeföljning
1. Enova 1. Nrvnqsr 1. iBaraPlast 1. Splinter and Rinzlotron (17:38)
2. [SRF-KRIT]Malin 2. Akir5 2. KRIT | Catkiller 2. Lilla (29:51)
3. Grisen 3. Bella 3. Zimba (33:41)
4. Jänû Siers 夢
5. Golvspawn

Galleri

https://www.robotsm.se/galleri-robot-sm-2014/

Plats

Göteborg – Chalmers Ljusgården

Robot-SM 2013

Resultat 2013

Minisumo
Folkrace
Linjeföljning
1. [KRIT]Hulk
1. [KRIT]tumbler
1. Sinuswave
2. [KRIT]Malin
2. Bella
2. Linjemaskin
3. [KRIT]A
3. [KRIT]iBaraPlast
3. Chaskibot

Web

https://www.robotsm.se/robotsm2013/

Galleri

https://www.robotsm.se/galleri-robot-sm-2013/

Plats

Göteborg – Chalmers Ljusgården

Robot-SM 2012

Resultat 2012

Standardsumo

1: Sleipner
Benjamin Vedder och Mikael ”Vilse” Tulldahl
2: Void3.1
Benjamin Vedder
3: EDwin
Sektionen för Elektronikdesign
4: LiTHium
LiTHium Robots

Minusumo

1: Akir4
Petter Forsberg
2: Shovelator
Victor Påsse
3: Akir3
Petter Forsberg
4: Shovealot
Victor Påsse
5: Jãnu Siers 夢
Benjamin Vedder

Linjeföljning

1: LinjeMaskin
Benjamin Vedder och Andréas ”Gurgalof” Gustafsson
2: Linjär algebra
Benjamin Vedder och Andréas ”Gurgalof” Gustafsson
3: Chaskibot
Hugo Espinoza/SOS Robots

Folkrace

1: Folkvagnen
Benjamin Vedder

Fristil

1: ROV
Anders Markoff, Pontus Carlsson et. al.

Best in show

1: The Black Box Project
Gustav Palmqvist och Jens Palmqvist

Galleri

https://www.robotsm.se/galleri-robot-sm-2012/

Plats

Göteborg – Chalmers Ljusgården

Robot-SM 2011

Resultat 2011

Standardsumo
Minisumo
Femkamp
1. [CRF]Void2
1. Akir4
1. Androbot
2. ANA
2. Akir3
2. Kinamuren
3. Rowboat
3. Wolverine
3. Gladiator X-roar

Web

https://www.robotsm.se/robotsm2011/

Plats

Göteborg – Universéum

Robot-SM 2010

Resultat 2010

Standardsumo
Minisumo
Femkamp
1. signed char
1. Wolverine
1. Sex laxar i en laxask
2. Cloudpuff
2. Akir3
2. Team Calle
3. Atreus
3. U146
3. Breddlaget

Web

https://www.robotsm.se/robotsm2010/

Galleri

https://www.robotsm.se/galleri-robot-sm-2010/

Plats

Västerås – Automation Center

Robot-SM 2009

Resultat 2009

Standardsumo
Minisumo
Femkamp
1. SumoSweeper
1. Scrapheap
1. Boe-Bot classic
2. Microbotics
2. JTH T-Gul
2. CrazyCaseMod
3. JNA
3. JTH T-Röd
3. CB for pres.

Web

https://www.robotsm.se/robotsm2009/

Galleri

https://www.robotsm.se/galleri-robot-sm-2009/

Plats

Göteborg – Chalmers kårhus

Robot-SM 2008

Resultat 2008

Standardsumo
Minisumo
Femkamp
1. SumoSweepr v1.6
1. EE
1. CrazyCaseMod.se
2. J.N.A.
2. Hattori Hanzo
2. RoboCam
3. X02-40
3. Team JR
3. Bengans

Robot-SM 2007

Resultat 2007

Standardsumo
Minisumo
1. Victor
1. SAP
2. SumoSWEEPR v1.5
2. Introbot06
3. Syltbot
3. Victor
4. Fotcreme
4. Sumbot
5. Mindmancer, Combot, Team TNF, CrazyCaseMod.se
5. Bengans, Simon, Team Henrik, mecha Totoro
6. Ett rädd rådjur

Web

https://www.robotsm.se/robotsm2007/

Galleri

https://www.robotsm.se/galleri-robot-sm-2007/

Plats

Göteborg – Chalmers kårhus

Robot-SM 2006

Resultat 2006

Standardsumo
1. Combot
2. Team AB Robotics
3. Johan
4. Huffarna
5. SumoSWEEPR
6. Karelin

Web

https://www.robotsm.se/robotsm2006/

Galleri

https://www.robotsm.se/galleri-robot-sm-2006/

Plats

Göteborg – Chalmers kårhus